Kachle

Zdravé teplo

Kachle majú schopnosť naakumulovať veľké množstvo tepla z ohňa a horúceho dymu a potom ho pomaly uvoľňujú do priestoru. Toto teplo vydávajú najmä sálaním, ktoré je veľmi podobné slnečnému žiareniu.

Sálaním sa ohrievajú hlavne predmety, teda aj ľudské telo, menej vzduch. Výsledkom je príjemný pocit tepla, aj keď vzduch nie je nepríjemne horúci. Veľkou výhodou kachlí je, že pri ich prevádzke nedochádza k víreniu vzduchu a spaľovaniu prachových častíc vo vzduchu, čo je vhodné najmä pre alergikov a ľudí s chorobami dýchacích ciest.

Efektívnosť

Povrchové keramické časti kachlí sa zahrievajú len na relatívne nízke teploty 40 – 100°C a vydávajú príjemné mäkké teplo. Pri kúrení v kachliach sa predmety a vzduch v ich okolí rovnomerne ohrievajú a nedochádza k veľkým rozdielom medzi teplotou vzduchu pri podlahe a pri povale tak, ako je to bežné napríklad pri teplovzdušných kozuboch. V kachliach sa kúri každých 8 až 24 hodín, pričom aj v obdobiach medzi kúreniami kachle vydávajú teplo. V praxi to znamená, že napríklad v kachliach kúrite iba 2 hodiny ráno a 2 hodiny večer a kachle dostatočne hrejú po celý deň.

Účinnosť

V kachliach sa dosahuje účinnosť spaľovania 75 až 85% (záleží od druhu a prevedenia kachlí, od kvality paliva a od spôsobu kúrenia). Kachle pri správnej prevádzke vydržia slúžiť niekoľko desiatok rokov. A naviac – pokiaľ sú zhotovené tradičnou technológiou “na hlinu” – dajú sa v prípade poškodenia rozobrať a znovu postaviť a tým sa predĺži aj ich životnosť.

Máte záujem o výrobu netradičných kachlí s plastikou na mieru?

Rekonštruujete kachľovú pec a chýba Vám niekoľko kachlí zo vzorky, ktorá sa už nevyrába?

KONTAKTUJTE NÁS priamo alebo prostredníctvom emailu, či formulára na stránke kontakt.